Wıthın Temptatıon

Aşağa gitmek

Wıthın Temptatıon

Mesaj  Misafir Bir Salı Eyl. 02 2008, 10:59

Within Temptation, bir Hollandalı rock müzik topluluğudur. 1996 yılında vokalist ve söz yazarı Sharon den Adel ile gitarist Robert Westerholt tarafından kurulmuştur.Medya ve dinleyici kitlesi tarafından senfonik metal, gotik metal gibi türlerin altında sayılsalar da Sharon den Adel bir röportajında müziklerini senfonik rock olarak tanımlamıştır.

İlk albümleri Enter'ın 1997'de yayınlanmasından beri yeraltı sahnesine dikkat çeken bir grup olan Within Temptation, 2001 yılında satışa sunulan Mother Earth albümü ve "Ice Queen" teklisinden sonra genel olarak insanlar tarafından bilinmeye başladı. Listelerde #2 numaraya kadar çıkan albümün ardından çıkar çıkmaz #1 numaraya ulaşan albüm The Silent Force gruba dünya çapında bir şöhret sundu. The Heart of Everything albümü de gruba aynı başarıyı getirdi.Uzun zamandır arkadaş olan Sharon den Adel (vokal) ve Robert Westerholt (gitar) 1996 yılında Within Temptation adındaki senfonik metal projesini hayata geçirdi. Jeroen van Veen (bas), Michiel Papenhove (gitar), Martijn Westerholt (klavye) ve Ivar de Graaf (davul) kadroya dahil olduktan sonra DSFA Records ile bir anlaşma imzaladılar. [2]

İlk albüm "Enter", 1997 yılında yayınlandı. Bu albümü iyi eleştiriler alan grup ülkelerinde dört konser verdikten sonra Hollanda'nın en büyük heavy metal festivallerinden biri olan Eindhoven'daki Dynamo Open Air'e davet edildi. Altılı, 1997'yi Almanya ve Avusturya turnesine çıkarak bitirdi. Sonra davulcu Ivar de Graaf grubu bırakınca yerine Ciro Palma geldi.

"Enter" albümünün tarzı, tipik bir gotik/doom albümünde olduğu gibi, melodik ve melankonikti. Hızlı klavye ve davullarla sert gitar rifleri kullanılmıştı. Ayrıca Orphanage üyeleri ve Robert Westerholt'ın brutal vokalleri de albümde mevcuttu.

1998 yılını turneyle geçiren Within Temptation, seneyi “The Dance” adlı EP'yi yayınlayarak kapattı.


"Mother Earth" / "The Silent Force" (2000-2005) [değiştir]1999 senesinde kendi stüdüyosunu kuran grup, yılın sonunda “Mother Earth” adlı 2. albümünü sadece bazı ülkelerde piyasaya sürebildi. Müzik çevresinden beğeni toplayan bue albümden “Our Farewell”, “Ice Queen” ve “Mother Earth”ü tekli olarak yayınladı. “Ice Queen” teklisi ile Avrupa’daki bazı ülkelerin listelerine girerek başarı yakalayan topluluk, 2001 senesinde kadrosunda değişikliğe gitti. Ruus Adrianus (gitar)'u gruba dahil eden Within Temptation, Ivar de Graaf'ın yerine Stephen Van Haestregt'i ve Martjin Westerholt'in yerine de Martijn Spierenburg'u kadrosuna ekledi.

Yeni kadrosuyla Fransa ve Meksika’da performanslarda bulunan Within Temptation, 2003 senesinde Paradise Lost ile turneye çıktı. Aynı yıl “Mother Earth”ü Avrupa’nın geri kalan kesiminde piyasaya süren grup, sonrasında albümün turnesine kaldığı yerden devam etti. 2003 yılını “Mother Earth Tour” adlı DVD’yi hayranlarına ulaştırarak kapattı.

Within Temptation, 2004 senesinde “The Silent Force” adlı 3. albümünü yayınladı. Daniel Gibson prodüktörlüğünde hazırlanan albümle Avrupa'nın çoğu ülkesindeki listelerde başarı yakalayan grup, albüm sonrasında turneye çıkarak ilk kez İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde konser verdi.


"The Heart of Everything" (2006-Günümüz) [değiştir]2006 senesinde Hollanda'da ödüller kazanan Within Temptation, 12 Mart 2007 tarihinde “The Heart of Everything” adlı 4. albümünü piyasaya sürdü. Roadrunner Records etiketiyle yayınlanan albümden ilk tekli olarak “What Have You Done” adlı parçayı seçen grup, şarkıda Life of Agony’den Keith Caputa ile birlikte çalıştı.

2007 yılında Rock'n Coke festivalinde ülkemizde canlı izleme fırsatını bulduğumuz Within Temptation, 2007 MTV Avrupa Müzik Ödülleri'nde "En İyi Hollanda ve Belçika Sanatçısı" ünvanına sahip oldu


Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz