Korn

Aşağa gitmek

Korn

Mesaj  __MüGiTo__ Bir Paz Ağus. 31 2008, 21:49

Korn ABD'li nu metal grubudur.L.A.P.D. grubunun vokalisti Rick Morrill ilaç bağımlılığı tedavisi için gruptan ayrıldığında grubun diğer üyeleri; David Silveria, James ’Munky’ Shaffer, Brian ’Head’ Welch, bir şeyler yapmaya devam etmek istiyorlardı. Bunun üzerine yeni bir vokalist aramaya başladılar ve Sexart grubundan Jonathan Davis’i, sadece bir kaç dakika dinledikten sonra aralarında görmek istediklerine karar verdiler. Yıl 1992’yi göseriyordu. Bu, nu-metal gibi bir müzik türünün oluşmasını sağlayan, milyonlarca albüm satan, defalarca ödül alan ve kendilerine Korn’un Çocukları diyen bir neslin idolü olan bir grubun doğduğu yıldır.
Yıl 1993’ü gösterdiğinde Ross Robinson prodüktörlüğünde, "Neidermeyer’s Mind" isimli bir demo çıkardılar. Bu demoda 4 şarkı bulunuyordu: "Predictable", "Blind", "Daddy" ve "Alive". "Blind" Sexart’ta iken Davis tarafından yazılmıştı fakat daha sonra şarkı sözleri revize edildi, heavy-metal olan tarzına hip-hop etkileri de konuldu.
Yıl 1994. Bir gece, Immortal/Epic Records’dan Paul Pontius, bir gece kulübünde Korn’un sesini duyar. Korn, 2 prodüktör ile (Robinson ve Pontius) Korn isimli albümünü piyasaya çıkarır. "Blind" albümün ilk single’ı olurken, eleştirmenler bunun ilk nu-metal albüm olduğunu kabul ediyorlardı. Korn, radyoların ve MTV’nin kendilerine yer vermediği bir zamanda, albümlerinin tanıtımı için sürekli turlar düzenliyordu. Bu turlar sırasında; Glenn Danzig, Marilyn Manson, Megadeth, Ozzy Osbourne, Deftones, 311, Fear Factory, Flotsam and Jetsam, KMFDM gibi isimlerle tanışma imkanı buldular.
15 Ekim 1996 tarihinde, 2. albüm “Life Is Peachy” piyasaya sürüldü. Albümde enstrümental "Porno Creep", 57 saniyelik War’ın "Lowrider" şarkısının cover’i, 49 saniyelik "Twist" dikkat çekiyordu. İlk single A.D.I.D.A.S. isimli parçaya çekildi. Parçanın adı kendi sponsorları Adidas için yazılmış görünüyordu. Fakat şarkı "All Day I Dream About Sex"’in baş harflerinden oluşuyordu. Bu albüm ilk haftasında 106.000 kopyadan fazla satışa ulaştı ve Billboard listelerinde 3. sıraya kadar çıktı. “No Place To Hide” single’ı En İyi Metal Performansı dalında Grammy ödülüne aday gösterildi. 1997 Lollapalooza Festivali’nde Tool’un da aralarında bulunduğu bir çok grup ile aynı sahneyi paylaştı. Aynı yıl Ross Robinson ile yollarını ayırdılar. Robinson daha sonra Limp Bizkit, Machine Head, Slipknot, Glassjaw, Cold ve Sepultura gibi isimlere prodüktörlük yapacaktır. 1997’in sonlarında Elementree isimli kendi plak şirketlerini kurdular. Burada Orgy, Videodrone, Deadsy ve Marz gibi isimlere yardımcı oldular. Bir lisede Korn tişörtü giydiği için okuldan uzaklaştırma cezası alan öğrenci nedeniyle müdür yardımcısıyla mahkemelik oldular.
18 Ağustos 1998 tarihinde, Korn 3. stüdyo albümünü; "Follow the Leader"’ı piyasaya sürüyordu. Albümün prodüktörlüğünü, kendileri haricinde, Steve Thompson ve Toby Wright üstlenmişti. Albüm Amerika’da 5 milyondan fazla, dünya genelinde ise 9 milyondan fazla kopya satıyor, Billboard 200 listesinde 1 numaraya oturuyordu. Albümde "Children of the Korn" şarkısına Ice Cube, "Cameltosis" şarkısına The Pharcyde’den Tre Hardson, "All in the Family" şarkısına da Limp Bizkit’ten Fred Durst eşlik ediyordu. Albümde, "Freak on a Leash"’e Spawn karakterinin yaratıcısı Todd McFarlane tarafından çekilen klip ile Korn, 2000 Grammy’lerinde “En iyi Kısa Video Klip” ödülünü, MTV Müzik Ödülleri’nde de “En İyi Rock Videosu” ve “En iyi Kurgu” ödüllerini kazandı. Ayrıca bu albüm ile 5 platin plak kazanan grup, 1998 senesinde “Family Values Tour” turnesine katıldı. Turnede Incubus, Orgy, Limp Bizkit, Rammstein ve Ice Cube ile aynı sahneyi paylaşan Korn, bu turneyi 1998 senesinde “Family Values Tour 1998” ismi altında bir DVD’de piyasaya sürdü. Albümde bulunan Justin isimli şarkının hikayesini de belirtmek gerekir: Kanser hastası olan bir çoçuğun son dileği, Korn elemanlarıyla bir iki dakikalık görüşme isteğidir. Buluşma saatler sürer ve ‘JUSTiN’ ortaya çıkar.23 Temmuz’da Woodstock ’99’da sahne alan Korn, 4. albümlerini çıkarmaya hazırlanıyordu.
16 Kasım 1999 tarihinde, 4. stüdyo albüm; Issues, Brendan O’Brien prodüktörlüğünde piyasaya sürüldü.İlk haftasında 575 bin satışa ulaşan albüm, Dünya genelinde 5 milyondan fazla kopya satışını yakalayarak, gruba 3 kez platin plak kazandırdı. Albümde ilk single “Falling Away From Me” şarkısı oldu. Klibin yönetmenliğini Fred Durst üstlenirken, single 27 Ekim’de South Park’ın “Korn’s Groovy Pirate Ghost Mystery” adlı bölümünde kullanıldı. Bölümde grup, çocukların Scooby-Doo tarzındaki bir esrarı çözmesine yardımcı oluyordu. Bu albümde ayrıca "Make Me Bad" ve "Somebody Someone" single’ları da çıkarılmıştır.
11 Haziran 2002 tarihinde 5. stüdyo albümü, Michael Beinhorn prodüktörlüğünde çıkardılar. Albüm ilk haftasında 434,126 kopya satarak The Eminem Show’un ardından 2. oldu. Ayrıca albüm dünya genelinde 2,730,000 kopya satışı elde etti. Albümden çıkan ilk single “Here To Stay” ile Grammy’lerden “En iyi Metal Performansı” ödülünü kazanan grup, albümden ayrıca “Toughtless” ve “Alone I Break” parçalarını da single olarak piyasaya sürdü.
25 Kasım 2003 tarihinde, grup kendi prodüktörlüğünde 6. stüdyo albümleri, "Take a Look in the Mirror"’ı piyasaya sürdü. Albüm dünya genelinde 1.900.000 kopya satışını yakaladı ve listelerde 9. sırada yer buldu. Albümde "Play Me" şarkısına Nas eşlik etti. "Did My Time" single’ı, "Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life" filmi için Angelina Jolie ile birlikte çekildi. Albümde Metallica’nın One şarkısına yapılan live cover da yer alıyordu. İkinci single Spike and Mike çiziminde "Right Now" adlı şarkıya çıkarılırken, "Y’All Want A Single" ve "Everything I’ve Known" albümde çıkarılan diğer single’lardır.
5 Ekim 2004’de "Greatest Hits, Volume 1" isminde derleme bir albüm çıkaran Korn, bu albümde Cameo’dan "Word Up!", Pink Floyd’dan "Another Brick in the Wall" şarkılarının cover’leri ile "Freak on a Leash" şarkısının remix versiyonunu sevenlerinin beğenisine sunuyordu.
22 Şubat 2005’de Korn sevenleri şok bir haberle sarsılıyordu. Brian ‘Head’ Welch gruptan ayrılma kararı vermişti. Kızını uygun bir ortamda büyütmek isteyen Head, yanlış giden bir
şeylerin olduğunu düşünüyordu. Her akşam, "Tanrım beni bu sefil hayattan kurtar. Zenginim ama mutsuzum. Uyuşturucu bağımlısıyım. Beni ancak sen kurtarırsın..." şeklinde, tur otobüsünün arkasında tanrıya dua ediyordu. Bir gece yine turnedeyken bir arkadaşının sesi ile uyandı. "Deli olduğumu düşüneceksin ama Tanrı bu mesajı sana iletmemi istedi." şeklinde konuşan arkadaşı daha sonra İncil’den bir bölüm okudu: "Bütün günah ve sevaplarınla bana gel. Sana huzur vereceğim." İşte o gece Head gruptan ayrılma kararı verdi.
Grup 4 kişi ile yoluna devam etme kararı alarak, EMI şirketine bağlı olan Virgin Records ile anlaştı. Rock’n Coke 2005 festivali kapsamında ülkemizde bir konser verdiler.
6 Aralık 2005 tarihinde, Jonathan Davis,Atticus Ross ve The Matrix prodüktörlüğünde 7. stüdyo albümleri piyasaya sürüldü. Albüm dünya genelinde 2,330,800 kopya sattı ve listelerde 3. sırada yer buldu. Albümde ilk single "Twisted Transistor"’a çekilen klipte, Jonathan Davis’i Lil Jon; Reginald "Fieldy" Arvizu’yu Xzibit; David Silveria’yı David Banner ve James "Munky" Shaffer’ı Snoop Dogg canlandırdı. Albümde ayrıca "Coming Undone" ve "Politics" single olarak piyasaya sürüldü. Daha sonra grup "See You on the Other Side" isimli dünya turuna çıktılar.
12 Haziran 2006 tarihinde Jonathan Davis’e İmmün trombositopenik purpura hastalığı teşhisi konulunca grup, Avrupa Turnesi’ni yarım bırakmak zorunda kalmıştı. Download Festivaline çıkamayan Davis’i şu sanatçılar doldurmaya çalışmıştır:
it’s on - jesse hasek/10 years falling away from me - m shadows/avenged sevenfold somebody someone, coming undone - dez fafara/devildriver a.d.i.d.a.s. - benji webbe/skindred clown, freak on a leash - corey taylor/stone sour, slipknot blind - matt healy/trivium
Korn, David Silveria’nın ara vermek istemesi üzerine ilk önce Terry Bozzio ile, onun da ayrılması ile Slipknot’ın davulcusu Joey Jordison ile anlaştı.
En son 2006 Aralık ayında MTV stüdyolarında gerçekleştirilen ‘Unplugged’ konserinde sahne alan Korn, bu performansını 2007 Mart ayında “MTV Unplugged: Korn” adı altındaki bir albümle hayranlarına sundu. Grup, albümde “Make Me Bad/In Between Days”e Robert Smith, “Freak On A Leash”e ise Amy Lee eşlik ederken, aynı zamanda bir de Radiohead cover’ı “Creep”i bulundurdu.

“MTV Unplugged: Korn” albümü sonrası grubun uzun süreli davulcusu David Silveria, ailesine daha fazla vakit ayırabilmek için gruptan bir süreliğine ayrıldığını belirtirken, gruba progressive müzik davulcusu Terry Bozzio eklendi. Bozzio ile grubun yeni albümü için 6 parça kaydeden Korn, yeni albümün 31 Temmuz 2007 tarihinde yayımlanacağını açıkladı. Ayrıca albümün kayıtları için Zac Baird (klavye)’i de kadroya ekleyen topluluk, albümün önceki albümlere göre daha atmosferik temalar taşıyacağını belirtti.
Nisan 2007’de Terry Bozzio ile de yollarını ayıran Korn, albümün devamını Bad Religion davulcusu Brooks Wackerman ile tamamladı. 31 Temmuz tarihinde isimsiz yeni Korn albümünü piyasaya süren grup, albümün prodüksiyonunda Atticus Ross ile çalıştı. “Untitled” olarak isimlendirilen albümden ilk single’ı “Evolution” adlı parçaya seçen topluluk, single ile Amerika Modern Rock listelerinde 20 numaraya yerleşti. Birçok müzik eleştirmenine göre grubun şu ana kadar yayınlamış olduğu en deneysel çalışma olarak belirtilen albüm sonrasında ilk konserini The Family Values Turnesi’nde gerçekleştiren grup, bu turnede davulculuk görevini Slipknot’dan Joey Jordison’a devretti.
29 Nisan 2008'de grubun ikinci toplama albümü "Playlist: The Very Best of Korn" yayımlandı. Dokuzuncu stüdyo albümünün çalışmalarına başlayan grup, albümü 2009'da hayranlarına ulaştıracak.
__MüGiTo__
__MüGiTo__

Mesaj Sayısı : 23
Kayıt tarihi : 28/08/08
Yaş : 25

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Korn

Mesaj  Misafir Bir Çarş. Eyl. 17 2008, 16:53

Teşekkürler müge ablacığım baya uzunmuş beah!!!

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz